W tym poście w prosty sposób przedstawimy wam jak przygotować się do takich badań.

1

Bardzo istotna jest tutaj godzina badania, a najlepiej zrobić jest to rano tzn. w godzinach 7-9 nie tylko dlatego że rano najłatwiej jest być na czczo. Badania hormonalne takie jak kortyzol, tarczyca, testosteronu u mężczyzn oraz estrogenu u kobiet, insulina te hormony łączy jedno - mają z osobna swój tzw rytm dobowym

budzik
2

Punkt pobrań powinien znajdywać się możliwie jak najbliżej laboratorium diagnostycznego, szereg badanych parametrów powinno zostać oznaczonych w ciągu 2h od momentu pobrania krwi jednym z takich badań jest OB (Odczyn Biernackiego)

laboratorium
3

Stres ma ogromny wpływ na wyniki badań zarówno ten długotrwały (praca, szkoła, życie prywatne) oraz ten spowodowany chociażby nieuprzejmością kierowców w drodze na badanie. Pod jego wpływem wzrastają takie parametry jak: cholesterol, insulina, kortyzol, glukoza, TSH, prolaktyna, somatotropina, albumina…

relax
4

U kobiet istotny jest też cykl miesięczny szczególnie tyczy się to badań hormonów m. in. LH, FSH.

cykl
5

Aktywność fizyczna dla osoby która trenuje regularnie nie ma większego wpływu na wyniki badań, jeśli jest to jednak osoba która trenuje od święta to przed takim badaniem powinna powstrzymać się ok 48h od wysiłku ponieważ może to wpłynąć na wyniki niektórych parametrów takich jak: triglicerydy, cholesterol, glukozy, stężenie kwasu mlekowego oraz podwyższonym OB i poziomem leukocytów.

sport
6

Dochodząc do apogeum ogromny wpływ na wynik badań ma tutaj nasza DIETA, ale nie tylko na wyniki badań ale na całe nasze zdrowie i życie, kontynuując temat badań diagnostycznych - na badanie należy przyjść na czczo czyli 10-12 h od ostatniego posiłku, natomiast posiłek ten powinien być lekko strawny nie zawierający tłustych nabiałów, mięsa, co jest istotne podczas badania profilu lipidowego czyli wszystkim dobrze znanego cholesterolu. obecność białka w osoczu powoduje wzrost triglicerydów są one istotne w oznaczeniu stężenia LDL. Bycie na czczo wpływa także na oznaczenie poziomu glukozy, albuminy czy enzymów wątrobowych.

Przed badaniem najlepiej wypić szklankę wody co ułatwi pobieranie krwi, należy odstawić leki po uprzedniej konsultacji lekarskiej, na 2-3 dni należy odstawić też suplementy zioła i papierosy, nie wspominając o alkoholu i innych używkach.

dieta